2007. október 1., hétfő

2. hét: Apple-sztori, eBay és Gmail hack, Burma-blog, Web2icide

A második szemlézett héten jóval több bejegyzést olvashattunk a Webisztánon. Lássuk, miket is.

A Habbo Hotel után egy szintén MMO-ról (Massively Multiplayer Online Game) szóló bejegyzés jelent meg: egy pletyka arról, hogy a Google Earth is ilyen játékká fejlődhet a jövőben. Az információ nem hivatalos, az elképzelés kicsit riasztó: ha már a terep is egy-az-egyben a Föld a virtuális élet számára, akkor tényleg arra volnűnak valók ezek, hogy kiváltsák az elsőt, a 'real life'-ot? Megemlíti még a bejegyzés, hogy micsoda konkurencia lehetne ez a Second Life-nak: az egyetlen kommentelő azonban megjegyzi a manapság több helyen is megjelent információt: a Second Life amúgy sem olyan sikeres már, mint mikor végigsöpört a világon a híre, a hype-ja.

Majd arról olvasunk, hogy egy fickó, aki a Google-nek fordít, a következő szöveget kapta a minap fordításra a Gmail interfészre: 'Newer version'. Ebből arra következtetett, hogy bizony készül a háttérben az új Gmail UI, ami annak fényében aktuális is lehet, hogy a jelenlegi már több mint 3 éves. Ez az idő annak tekintetében is sok, hogy a Gmail felület újításai (leginkább a Conversation View-ra gondolok) azóta sem kerültek be rendesen egy népszerű levelezőprogramba se (Outlook, Thunderbird). Persze ez csak azoknak fáj(hat), akik még örökölték a régi idők beidegződéseit, hogy asztali alkalmazással (is) levelezzenek.

A következő ismeretterjesztő post a Web2icide jelenségről szól (Joe Anderson terminológiájával szólva), amikor egy már népszerűvé vált közösségi szolgáltatás felhasználói valamilyen oknál fogva, például az elmaradó, vagy az igényektől eltérő módon való fejlesztések miatt elhagyják a szóban forgó szolgáltatást, ezzel pecsételve meg a sorsát. A kommentelők árnyaltabbá tették a képet, egyrészt azért, mert valahogy a felhasználó igényektől való eltávolodásról mindenkinek az iWiW jutott eszébe, ami ennek ellenére Magyarország legsikeresebb közösségi oldala, feltehetően a kritikus tömeg miatt, amit egy másik hasonszőrü oldal sem tudott eddig felmutatni (itt megemlítendő a manapság in concreto spamekkel hirdetési bevételeket szerző myvip is, melynek ha van is, népszerűsége sokkalta korlátozottabb az iWiW-énél. A bejegyzsé címe is kifejezetten találó: a tömegek kiszavazóshow-ja.

Ezután egy érdekesnek ígérekző bár jelenleg még rejtélyes és feltehetően gyenge lábakon álló új zenemegosztásra kitalált magyar startupról, a Wondeerről olvashatunk. Az ötletgazda egy bogban teszi egyébként közzé az információkat a fejlesztés menetéről, jelenleg zárt béta állapotban van az oldal. A szolgáltatás lényege első látásra feltehetően valami kiskapu, és az, hogy minden felhasználó kap tárhelyet, ahova feltöltheti a zenéit, amit aztán - feltehetőleg - mások is meghallgathatnak. Újabb fricska a zenekiadók orrára, álá torrent? Meglátjuk.

A következő bejegyzés az Amazon új mp3-boltjáról szól, ami sajnos még csak Amerikából elérhető, máshonnét nem használható, de a post tanúsága szerint felveszi a versenyt az iTunes-szal. Vagyis fel fogja majd venni, ha nem csak a tengerentúlról vásárolhatunk benne. Kiváncsi vagyok, mikor jön el az az idő, amikor mondjuk a világ számítógépein tárolt mp3-ak között több lesz a 'legális' mint az 'illegális'. Ha egyáltalán eljön.

Ezután összefoglaló retrospektív és értékelő postot olvasunk az Apple-ről 'A nagy Apple-lufi' címmel. Az Apple nem tudott eljutni a tömegekhez, egyedüli kivétel a cég megmentője, az iPod. Jó termékei vannak és a marketingmunka mögöttük kíváló, de a PC piacon csak egy kis szeletet tudhat a magáénak, ami inkább fogy, mint növekszik. A cég külső-belső történetét is furcsa epizódok tarkítják, mintha az eredetiségnek tényleg a különcség is velejárója lenne. Szó van az iPhone-ról, mely úgy tűnik, egyáltalán nem lesz olyan tömegtermék, mint az iPod (már csak azért sem, mert alig egy-két mobilszolgáltatóval kötött exklúzív szerződést az Apple a telefon forgalmazására). Itt van szó egy ígéretes mobil-szoftver fejlesztésről, az OpenMoko-ról, mely az iPhone rendszerével ellentétben nyílt forráskódú, és ha még most nem is, fejlesztése későbbi fázisában jó szoftveralap lehet majd a jövő (talán nem csak geek-)telefonjai számára.

Majd egy továbbra is eladatlan, a vaterán áruba bocsájtott SMS-blog szolgáltatásról olvasunk. Hírbehozó azt gondolom helyesn látja, hogy nem a CMS-ben van itt az érték, hanem egy már működő, sikeres szolgáltatásban. Maga a kikiáltási 150 ezres ár annyira nem is lenne sok (a 350 ezres villám már igen), tekintve hogy bennefoglaltatna a betanítás költsége is, mindenesetre még nem akadt vállalkozókedvű licitáló, mert az azért kell hozzá (mármint vállalkozókedv, de valószínűleg egy kis PHP és mobilkommunikációs ismerettel meg spórolhatunk 150-350 ezret).

A következő post egy nem teljesen tisztázott adatlopási ügyről szól, nevezetesen hogy 1200 eBay felhasználó adata került ki a zárt rendszerből. Az adatok köre kiterjed kártyaszámokra, lejárati dátumokra és a bűvös kártyahátoldali 3 számra, mely információk birtokában ezekről a kártyákról bármikor vásárolhatunk. Állítolag az eBay már intézkedett az ügyben. Azért valójában az lenne a meglepő, ha míg IRL folyton-folyvást, az internetes kereskedelem során nem történnének lopások, csalások

Ezután a hogyan hekkeljünk Gmail fiókot post következik. Kiderült ugyanis, hogy egy ügyes HTTP POST végrehajtással olyan filtert lehet egy Gmail accounthoz adni, mely az összes levelet továbbíthatja egy megadott címre. Felvetődik itt a kérdés valóban, hogy milyen következményekkel járhat nyilvános e-mail szolgáltatások használata. Nehéz ügy, mert az ember nem érzi a veszélyt, hiszen tíz- vagy százmilliomod-magával használja a szolgáltatást. De egy kommentelő megjegyzése szerint a Gmail fiókot csak sörözések megbeszélésére érdemes használni, mert akkor legfeljebb az a veszély fenyeget, hogy egy-kettővel több ember jön el.

Ismét Google. A Reuters írta meg, hogy a Google Európai munkatársakat keres - ami valóban egybevág a nemrégiben felröppent hírekkel, hogy titkos Google-felvételik zajlanak Budapesten is. Hírbehozó meg próbálja felgöngyölíteni a szálakat: a munkaerő talán Kelet-Európában kicsit olcsóbb, de ez nem valószínű, hogy fő szempont: talán arról van szó, hogy a Google majd tényleg költözködni akar, aminek oka az lehet, hogy itt Európában jobb körülmények között tudna üzemeltetni egy szolgáltatást, mint a tengerentúlon. Hát: akár. Mindenesetre programozók: Google-re fel.

Az eheti utolsó a jelen legnagyobb vihart kavaró külpolitikai történésével, a burmai (vagy mianmari) helyzettel, és ezzel kapcsolatban a blogoszféra és a hivatásos média képességeivel, lehetőségeivel foglalkozik. Tény ugyanis, hogy a nemrég a CNN is egy blogból értesült a burmai történésekről, mert miután a hatóságok gyakorlatilag kikapcsolták az internetet az országban, nem tudni pontosan hogy, de az egyetlen információ-forrás egy blog maradt, amit Londonból szerkesztenek, de első kézből származó információk és képek jelentek meg rajta Burmából. A média átalakul, a hatalom még midnig megkergíti az embereket, elnyomásban meg nem könnyű élni sokáig.

Ez volt az eheti szummari, jövőhten újra itt.

Nincsenek megjegyzések: