2007. december 9., vasárnap

12. hét: mommo, Sportbarát, Facebook-bocsi

A Google Chat új funkciókkal gazdagodott, nevezetesen már lehet többen egyszerre beszélgetni (group chat), meg új emotikonok is kerültek a rendszerbe. A dolog szépséghibája csupán az, hogy ez csak a webes felületen működik, az asztali alkalmazásról elfelejtkeztek.

Októberben indult egy új magyar oldal, a Sportbarát.hu. A hobbiból épített oldal célja, hogy a sportolni vágyók sporttársakat találjanak maguknak. Aki már próbálkozott egy focimeccset összehozni, az tudja, mennyi kínlódással járhat mind a 10-20 embert elérni, és a java még csak azután jön. Az oldalon még lehet mit fejleszteni, de már használják páran.

A Jing egy olyan alkalmazás, mellyel felvehetünk és központi tárhelyen oszthatunk meg képernyőfotókat és videókat, amiket aztán belinkelhetünk a "hogy-kell-grafikont-csinálni-excelben" meg a "nem-tudom-fejjel-lefelé-kinyomtatni-wordben" ismerőseinknek.

A netsemlegességről szóló vita gyakorlati aspektusa jelent meg nemrég a magyar interneten, amikor a T-Com előzetes bejelentés nélkül csökkentette egyes Externet előfizetők sávszélességét, mivel a T-Com szolgáltatja az alaphálózatot sok szolgáltatónak. Ez feltehetőleg az elmaradt fejlesztések gyümölcse, az egyre növekvő forgalmat nem képes kiszolgálni a T-Com. Meglátjuk, jövőre lesz-e még internet.

A Gmail labeleket ezentúl színezhetjük is.

Az OpenID egy egyszerű digitális személyazonosító, ami decentralizált rendszerű, nem függ vállalatoktól, és egyre több oldal, webes alkalmazás, portál- és blogmotor támogatja. Nemsokára a Bloggeren is lehet majd OpenID-vel kommentelni, tehát ha nem akarjuk engedélyezni az anonymus kommenteket, nem kell minden kommentelőnek Google Accounttal rendelkeznie.

A decemberi meetup témái voltak (december 5-én volt a találkozó): egyebek mellett Vaskó Péter beszélt a BIÖP programról, Szedlák Ádám a hacker-kép alakulásáról, volt szó humanoid robotokról, a Google Androidról, pici flashmedia szerverről, stb.

"A web alapja a szeretet és az odafigyelés, nem a mohóság", mondta Kevin Kelly, a Wired alapítója, aki tehát mondhatni ott volt a kályhánál, mikor belobbant a tűz. Több könyvet írt, nagyívű előadásokat tart (utoljára pl. a tudomány következő 50 évéről).

Az indexes pártok tisztújító kongresszusairól készített videók ugrottak be, amikor megnéztem a Wallstrip tudósítását a Googleplexből. Bár a szellemi színvonal persze itt jóval magasabb volt, kínos kérdésekből és szituációkból nem volt hiány.

A Google külön felülettel kedveskedik mobilos webalkalmazásaiban az iPhone használóknak. Persze nem hülyeség meghódítani ezt az ugyan elég pici, de bizonyára erős vásárlóerővel rendelkező embertömegecskét.

A New Yorker egy cikkében kurrens politikai-közéleti szituációkat ábrázolt emotikonokkal. Ezen felbuzdulva: szmájli-pályázat! Hogy írnád le emotikonnal, hogy lejött a torrent, merül a laptopom, twitterezek. Mókás pályázatok a kommentekben.

Egy, a nehézkesen működő iWiW közösségi üzenőfalra kirakott videót törölt a YouTube a felhasználási feltételek megsértése miatt.

Jó érzés számítógéppel vásárolni, hirdeti a Vatera karácsonyi hírlevele, melyben az internetet (bár lehet csak a gonosz Word automatikus javítása miatt) nagy I-vel írták. Igazából ez csak az emberek egy elenyésző hányadának vicces, de jól beleillik a Vatera retro-bolhapiac-fílingbe.

Új magyar közösségépítő, mikroblogoló, kép-, zene- és videómegosztó site tűnt fel: a mommo. A recept a következő: végy egy jó adag Twittert, keverj bele egy kis iWiW-et, halmozz rá a Youtube-ot, Indafotót vagy ami tetszik ízlés szerint, díszítésnek használj Gmail és iWiW kapcsolat-importálót, tedd ki az internetre, és várj. Jelenleg itt tartunk, nem tudni, fogják-e használni az emberek.

A Facebook első embere, a 23 éves Mark Zuckerberg blogjában kért bocsánatot a Facebook felhasználóktól, amiért túllöttek a célon az egy hónapja beharangozott rendszerükkel, mellyel a felhasználók megoszthatják ismerőseikkel (vagy épp bárkivel), hogy hol-mit vásároltak. A baj többek között az volt, hogy nem feljentkezős, hanem lejelentkezős módszerrel valósították meg a rendszert. Ezen azóta változtattak, mostmár valóban csak azoknál működik a Beacon (így hívják ezt a szolgáltatást), akik valóban engedélyezik. Tehát a célzott hirdetésekkel és adatgyűjtéssel csak lassan, szépen...

Az Internet Explorer fejlesztői blogolnak: nemrég egy postban tették közzé, hogy hova tart a fejlesztés. Nagy titkot tudtunk meg, az IE7 után az IE8 jön! A vicc nem igazán ült. Amúgy sem lehet egy hálás állás IE fejlesztőnek lenni, de úgy tűnik, azért jól elszórakoznak. Hm, spread Firefox, use Opera.

How to: block Facebook beacon, ami egy olyan "nyaláb", ami adatokat gyűjt Facebookos vásárlásainkról, aktivitásainkról. Bár elvileg már csak akkor működik, ha a felhasználó ezt engedélyezi, de akinek jobb félni... Jó sok dolgot tud a Facebook, de a sok hasznos funkció mellett kicsit úgy tűnik (főleg a minialkalmazások használata során), mintha egy óriás spam-univerzumot modellezne, melyben mi is spamelők vagyunk...

A Facebookról magazin is készül, karácsony előtt lesz kapható a mindössze 20 ezer példányban megjelenő 148 oldalas újság, benne tippek és trükkök, Facebook-celebek, miegymás.

A Bigyóblogon kütyüjáték indult, amelyben vicces kütyüfotókért cserébe még több kütyüt nyerhetünk. Geek-karácsony.

A Google egy kis diagramkészítő API-val kedveskedett "az internetnek" Mikulás alkalmából. Egyszerű, nagyszerű.

A FON egy világméretű hálózat WIFI routerekből, azon az elven működik, ha én FON routert használok, akkor bárki más, aki szintén így tesz, használhatja az internetet az én hálózatomon keresztül, ha éppen a sarki vegyesből be tudja cserkészni a térerőmet. Karácsonyi ajándék gyanánt a jelenlegi FON tagok kb. 2000 forintért vásárolhatnak új FON routert.

Megjelent a Ruby on Rails 2.0-ás verziója, amely egy könnyen használható keretrendszer adatbázisalapú webalkalmazások készítésére. Bár még nem sokan használják, kérdés, a 2.0-ás verzió meghozza-e az áttörést.

Rövid interjú egy Facebook alkalmazásfejlesztővel, iWiW-kritika, párnacsata és TravellerIQ az eheti utolsó postban. Én - bevallom - egyre többször vágyok vissza a fapados iWiW-re, ahol se vérfarkasok, se autóverseny, se kő-papír-olló, se kínos kérdőívek végtelen sora, hogy azután megtudjam, melyik ismerősömmel egyezik a bűnözői mentalitásom. Persze ezt még bármikor megtehetem (mikor éppen üzemelnek az iWiW szerverek): csak egy login, csak egy kattintás, máris nyitva a virtuális telefonkönyv. A folyó fejlesztéseket elnézve azt hiszem, mindenkinek könnyebb lenne, ha az iWiW-be sosem kerülnének minialkalmazások.

Feltehetőleg ez lesz az utolsó post itt, ezen a gyönyörű Webisztán-figyelő blogon. Köszönöm a figyelmet, a kattintgatást, a Web (2.0, 3.0...) legyen veletek.

Nincsenek megjegyzések: